Termoizolacja dachu. Aby wygodnie mieszkać w domu, należy zadbać o jego energooszczędność. Efektywność energetyczna to złożona koncepcja, która polega na tworzeniu zdrowego klimatu w pomieszczeniach. W tym celu nie tylko ściany budynku są ocieplane, ale także wykonywana jest termoizolacja dachu, dzięki czemu, jego powłoka jest uszczelniona, dobierane są odpowiednie konstrukcje okien i drzwi, tworzony jest system wentylacji, a w razie potrzeby instalowany jest również system odzysku powietrza. Utrzymanie ciepła to poważny, choć nie jedyny powód do ocieplenia dachu. Kiedy zimne powietrze z ulicy styka się z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu, prawie nieuchronnie dochodzi do kondensacji, a wilgoć już jest ryzykiem pleśni i grzybów. Aby uniknąć takich problemów eksperci naszej firmy zajmującej się energooszczędną termoizolacją dachu analizują jego projekt i doradzają jaki materiał wybrać. Specjaliści przeprowadzają ocieplanie dachu co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.
Celuloza do termoizolacji dachu
Zewnętrznie ta izolacja jest luźną masą suchych płatków. Celuloza pochodząca z recyklingu makulatury jest uniwersalnym i przyjaznym dla środowiska materiałem do termoizolacji dachu. Innym składnikami tego materiału jest mieszanka klejowa oraz środki antyseptyczne i eliminujące palność.
Charakterystyka i właściwości celulozy do termoizolacji dachu:
- Przewodność cieplna – 0,032–0,041 W na metr kwadratowy.
- Gęstość, kg na metr sześcienny 35-75.
- Palność – słaba.
- Przepuszczalność pary mg / m h Pa – 0,30-0,67.
- Skurcz – średni.
- Absorpcja wilgoci – średnia.
Zalety celulozy
- Przewodność cieplna. Izolacja termiczna jest wypełniona powietrzem i zapewnia zabezpieczenie utraty ciepła (bez ryzyka powstawania mostków termicznych).
- Znakomita izolacja akustyczna.
- Materiał bezpieczny dla zdrowia wykonany z naturalnych składników, bez obawy przed wystąpieniem pleśni i grzybów.
- Pod wpływem zmian temperatury materiał nie traci swoich właściwości.
Termoizolacja dachu pianką poliuretanową PUR
Obecnie termoizolacja dachu z wykorzystaniem pianki PUR jest wykonywana w budownictwie prywatnym i biznesowym. Cenne właściwości mechaniczne i fizyczne materiału przekładają się na coraz większe zainteresowanie tym materiałem do ocieplania dachów.
Charakterystyka i właściwości pianki poliuretanowej:
- Przewodność cieplna – 0,020–0,035 W na metr kwadratowy.
- Gęstość, kg na metr sześcienny 70–75.
- Palność – słaba.
- Przepuszczalność pary mg / m h Pa – nie.
- Skurcz – nie.
- Wchłanianie wilgoci – nie.
Zalety pianki poliuretanowej:
- Powierzchnia nie ma szwów, pustek ani pęknięć.
- Monolityczna konstrukcja zapewnia izolację akustyczną i termiczną.
- Nie wymaga prac przygotowawczych, przy ocieplaniu dachu można ją natryskiwać na powierzchniach o dowolnym kształcie geometrycznym.
- Nie ma potrzeby instalowania elementów złącznych.
Częste błędy przy termoizolacji dachu
- Nieprawidłowy dobór grubości izolacji. W takim przypadku ciepło z łatwością wyjdzie na zewnątrz, a system grzewczy będzie musiał działać w trybie rozszerzonym.
- Otwarty kontur powłoki termicznej. Nieizolowane złącza i węzły zamieniają się w mostki cieplne. Taka strefa zamarznie, pojawi się tutaj kondensacja, a w przyszłości istnieje duże ryzyko pleśni.
- Podczas budowy dachu membrana chroniąca przed wiatrem i wilgocią była niezabezpieczona. Promienie UV mają szkodliwy wpływ na wiele folii, rozpoczynając proces starzenia. Nie da się go powstrzymać. Możesz tego uniknąć: w kompozycji musisz użyć folii ze stabilizatorami UV.
- Zastosowano dwa różne rodzaje izolacji termicznej. Materiały muszą mieć taką samą przewodność cieplną, absorpcję wilgoci i przepuszczalność pary.
Dobra termoizolacja dachu
Konieczne jest zaprojektowanie powierzchni samego dachu w oparciu o to, czym dom będzie ogrzewany. Jakość wykonania termoizolacji dachu to zadanie dla naszych wykwalifikowanych pracowników, którzy zdobyli doświadczenie praktyczne podczas natryskiwania pianki PUR oraz nadmuchiwania celulozy. Jeśli zadanie nie zostanie to wykonane na czas, cały dach będzie musiał zostać przerobiony, ponieważ może tworzyć się kondensacja, woda będzie płynąć, a ciepło ucieknie. Dobry efekt da natrysk pianki poliuretanowej, ponieważ jest to najskuteczniejszy izolator ciepła ze wszystkich znanych na rynku budowlanym.
Zamknięta komórka w strukturze materiału nie przepuszcza wilgoci, co pozwala na zastosowanie pianki poliuretanowej jako hydroizolacji. Materiał nie emituje toksyn, nie wspomaga spalania i nie powoduje reakcji alergicznych, nie boi się korozji chemicznej i biologicznej. Podczas natryskiwania uzyskuje się monolityczną bezszwową powłokę, która eliminuje powstawanie mostków zimnych.
Pianka PUR jest wytwarzana za pomocą maszyny bezpośrednio na placu budowy. Stosując poliuretanową piankę izolacyjną można ocieplać zarówno nowe konstrukcje, jak i modernizować dachy istniejących domów. Pianka PUR jest lekka, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji dachowych. Dodatkową zaletą pianki do termoizolacji dachów jest jej wysoka przyczepność. Materiał pęcznieje po nałożeniu, dzięki czemu może szczelnie izolować każdą przestrzeń, szczególnie te trudno dostępne. Natryskiwanie izolacji odbywa się szybko, co wpływa na skrócenie czasu wykończenia budynku. Do wykonania termoizolacji dachu kierujemy rzetelnych i doświadczonych specjalistów, korzystamy tylko z agregatów i środków renomowanych producentów. Dzięki współpracy z nami uda się osiągnąć energooszczędność i wysokiej jakości ocieplenie dachu.