Skuteczna izolacja dachu – co wybrać? Z przeglądu budynków, które nie posiadają wymaganej izolacji termicznej wynika, że główna część strat ciepła spada na dach i przestrzeń poddasza, bo jak wiadomo, ciepłe powietrze unosi się. W związku z tym na izolację pokrycia dachowego nakładane są zwiększone wymagania. Izolacja dachu nie jest łatwym zadaniem i wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, dlatego niemożliwe jest ocieplenie dachu własnymi rękami, trzeba skorzystać z profesjonalnej firmy, która wykona ocieplenie dachu odpowiednimi materiałami. TopCoat Construction Group to firma zajmująca się skuteczną izolacją dachu, jej specjaliści dokonują analizy potrzeb klienta i doradzają co wybrać, aby uzyskać ciepły dom i zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Co daje skuteczna izolacja dachu?
Dobrze ocieplone poddasze w razie potrzeby można przekształcić w przestrzeń mieszkalną, która nie ustępuje pod względem wygody innym pomieszczeniom. Do najbardziej efektywnych materiałów do izolacji dachu należy pianka natryskowa PUR i celuloza. Wysokiej jakości ocieplenie dachu znacząco ogranicza straty ciepła, co jest szczególnie widoczne w skali całego budynku. Dzięki autonomicznemu systemowi dostarczania ciepła zmniejszają się również koszty energii potrzebnej do stworzenia komfortowych warunków temperaturowych we wnętrzu.
Specjaliści firmy TopCoat zapewniają usługi dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, przed przystąpieniem do realizacji wykonują audyt wstępny, następnie przeprowadzają natryskiwanie pianki PUR lub celulozy i wykonują odbiór powykonawczy. Jeżeli klient chce zredukować swoje wydatki na ogrzewanie optymalnym wyborem będzie pianka poliuretanowa. Jeżeli priorytetem będzie zdrowy i oszczędny dom, fachowcy doradzą natryskiwaną celulozę, która jest pozyskiwana w procesie recyklingu makulatury.
Skuteczna izolacja dachu co wybrać – wełna mineralna?
Wełna mineralna należy do najpopularniejszych materiałów do izolacji dachów. Zalety wełny mineralnej to: wysoka odporność ogniowa i dobra elastyczność i mała kruchość. Jeśli chodzi o wady i możliwe problemy to przede wszystkim nie należy słuchać tych, którzy mówią o absolutnej przyjazności dla środowiska wełny mineralnej – to nonsens! Jest to materiał higroskopijny, łatwo nasiąka, tracąc jednocześnie właściwości termoizolacyjne i mechaniczne (włókna rozwarstwiają się, materiał zaczyna się kruszyć). Wełna mineralna jest stałym źródłem drobnego pyłu, będącego alergenem.
Biorąc pod uwagę, że wełna mineralna jest po prostu układana między krokwiami i nie jest do niczego przymocowana, na dachach o dużym nachyleniu jej arkusze mogą zsuwać się, tworząc pęknięcia. Na dachach spadzistych o dużym kącie nachylenia krokwi wełna mineralna jest podatna na zbrylanie się z powstawaniem ubytków w rejonie kalenicy. Wełnę mineralną uwielbiają nie tylko gryzonie i ptaki, ale także osy, które z łatwością znajdą dziurę, aby dostać się pod nawisy dachu i zrobić sobie gniazdo.
Dla skutecznej izolacji dachu wybór pada na piankę poliuretanową PUR
Do chwili obecnej istnieją dwa główne rodzaje pianek poliuretanowych (PUR) stosowanych jako natryskiwana izolacja termiczna:
- Pianka poliuretanowa (PUR) o otwartych komórkach (materiał miękki).
- Pianka poliuretanowa (PUR) o komórkach zamkniętych (twardy materiał).
Pierwszy służy wyłącznie do prac wewnętrznych – izolacja dachu od wewnątrz jest przyjazna dla środowiska, paroprzepuszczalna, przewyższa wełnę mineralną właściwościami termoizolacyjnymi, ale jest gorsza od pianki poliuretanowej o zamkniętych komórkach. Drugi stosuje się głównie do ociepleń zewnętrznych ścian i innych konstrukcji, jest mniej przyjazny dla środowiska niż pierwszy, nie jest zalecany do prac wewnętrznych, jest paroszczelny i przewyższa wszystkie znane materiały termoizolacyjne stosowane w budownictwie pod względem właściwości termoizolacyjnych.
Aplikacja pianki poliuretanowej powinna być przeprowadzona przez specjalistów, przy użyciu sprzętu ochrony dróg oddechowych. Powstała pianka poliuretanowa sama w sobie jest nieszkodliwa w swoim normalnym stanie, neutralna dla większości chemikaliów i rozpuszczalników, nie jest palna i nie jest alergenem.
Główne zalety pianki poliuretanowej:
- Niska przewodność cieplna.
- Najmniejsza waga ze wszystkich znanych materiałów termoizolacyjnych.
- Wysoka przyczepność (zdolność przyklejania się do powierzchni różnych materiałów) pozwala na nakładanie jej na niemal każdą powierzchnię.
- Jednolita warstwa izolacji termicznej bez spoin, pęknięć, szpar i szczelin.
- Jest materiałem samogasnącym.
- Największa szybkość aplikacji (wykonania prac termoizolacyjnych) spośród wszystkich innych materiałów.
- Doskonały materiał izolacyjny na każdą porę roku, ponieważ efektywnie zatrzymuje ciepło a latem ogranicza nagrzewanie powierzchni.
- Dobra izolacja akustyczna uzyskiwana dzięki strukturze komórek rozpraszającej fale dźwiękowe.
- Zabezpieczenie przed wilgocią, bakteriami oraz grzybami.
Ocieplenie dachu pianką poliuretanową tworzy jednolitą, monolityczną, jednorodną i mocną warstwę termoizolacyjną, która nie wymaga dodatkowego mocowania. Minus – nie nadaje się do izolacji dachu własnymi rękami, bez udziału specjalisty ze specjalnym wyposażeniem. Dobór materiału do izolacji dachu oraz kalkulację kosztów trzeba przeprowadzić w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw, konieczności wykonania dodatkowych zabiegów ochronnych itp. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj dachu. Wynika to z faktu, że dachy skośne i płaskie mają różne wymagania dotyczące izolacyjności termicznej. Takie zadania trzeba powierzyć profesjonalistom z firmy TopCoat Construction Group, którzy mają doświadczenie w termoizolacji dachu.