Różnice między pianką pur a wełną

29 marca, 2022

Różnice między pianką pur a wełną. Planując ocieplanie dachu i/lub poddasza właściciele domów starają się wybrać najbardziej optymalny materiał termoizolacyjny. Najczęściej wybór pada na piankę poliuretanową PUR lub wełnę. Jak podjąć właściwą decyzję? Warto wesprzeć się wiedzą doradców z naszej firmy, która zajmuje się kompleksowym wykonawstwem termoizolacji budynków. Zapewniamy usługi, które są dopracowane w każdym szczególe, oferujemy: wstępny audyt, montaż, konserwację, odbiory powykonawcze.

Różnice między pianką PUR a wełną

Aby prawidłowo wybrać materiał termoizolacyjny do ocieplenia dachu trzeba sprawdzić i porównać najważniejsze parametry jakimi się te produkty charakteryzują. Analizując przydatność pianki PUR i wełny trzeba zwrócić uwagę na ich: paroprzepuszczalność, izolacyjność, trwałość itp. Materiały różnią się parametrami fizykochemicznymi, strukturą i gęstością. Pianki do natryskiwania występują w dwóch rodzajach zamkniętokomórkowe i otwartokomórkowe (wyłącznie na poddasza). Ocieplenie z pianki jest to jedyne rozwiązanie izolacyjne które eliminuje tworzenie się mostków termicznych.

Zarówno pianka PUR i wełna dość mają podobne parametry termoizolacyjne. Wełna mineralna wykazuje większy zakres wartości λ, czyli można wybrać materiał cieplejszy lub zimniejszy niż pianka. Natomiast PUR ma wartość λ stosunkowo płynną, co jest zależne od metody aplikacji.

Pianka poliuretanowa stanowi połączenie utwardzacza i żywicy, które przed wymieszaniem są podgrzane do temperatury 40 stopni Celsjusza, po czym zostają połączone, a wskutek reakcji następuje ich pęcznienie. Natomiast wełna jest mieszaniną włókien mineralnych przekształcanych chemicznie. Na rynku dostępna jest wełna szklana i wełna skalna. Podczas produkcji tych materiałów stosowana jest wysoka temperatura (do 1500 stopni Celsjusza). Wełna szklana wykorzystywana do ocieplenia dachu międzykrokwiowego wykazuje współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,031-0,042 W/(m.K), natomiast odmiana skalna 0,034-0,044 W/(m.K). Do ocieplenia podkrokwiowego często wybierane są płyty z wełny szklanej o  λ = 0,030 W/(m.K).

W przypadku pianki PUR nie ma znaczenia czy wykonywane będzie ocieplanie podkrokwiowe czy międzykrokwiowe, ponieważ natryskiwanie jest przeprowadzane tylko z jednego materiału. Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła? Otóż, waha się on λ = 0,035-0,038 W/(m.K), najczęściej jest to wartość korzystniejsza – 0,035 W/(m.K). W trakcie zakupu materiału trzeba wybierać ten który wykazuje niższe parametry, dzięki czemu warstwa izolacyjna będzie o wiele cieńsza.

Paroprzepuszczalność – różnice między pianką PUR a wełną

W przypadku tego parametru obydwa materiały radzą sobie dobrze. Dlaczego paroprzepuszczalność jest taka ważna? Ponieważ jest to doskonały sposób na usunięcie ryzyka osiadania wilgoci na ścianach, co mogłaby prowadzić do tworzenia się grzybów. Ważne! W przeciwieństwie do wełny pianka PUR nie nasiąka wodą, jej kontakt z cieczą nie przyczynia się do utraty właściwości izolacyjnych.

Niewielki różnice w paroprzepuszczalności dla wełny i PUR nie mają znaczenia użytkowego, ponieważ od strony poddasza trzeba zainstalować paroizolację. W przypadku wełny pozostawiany jest przelot pod sztywnym poszyciem. Jeśli chodzi o piankę nie ma potrzeby pozostawiania przelotu, ponieważ natryskiwana masa dokładnie oblepia strukturę drewna. Umożliwia to wykonawstwo i daje możliwość poprawienia grubość izolacji termicznej.

Palność pianki i wełny 

Materiały do ocieplenia mają odpowiednia klasę odporności na ogień. Pianka PUR nie dymi się i nie topi, szybko gaśnie, nie powodując zagrożenia rozprzestrzeniania się ognia. Podobne właściwości wykazuje wełna.

Trwałość wełny i pianki

W dachach skośnych ocieplenie nie jest wystawione na duże obciążenia ani uszkodzenia mechaniczne. Wełna nie zmienia swoich właściwości, jednak w sytuacji nieprawidłowo wykonanego montażu może opadać, dotyczy to przede wszystkim stromych dachów ze sztywnym poszyciem, gdzie nad wełną powstaje pustka. Izolacja wskutek grawitacji może zagęszczać się w dolnych partiach dachu co powoduje odsłanianie partii górnych, a jest to niekorzystne dla bilansu energetycznego domu. Natomiast pianka PUR nie zmienia swoich właściwości ani struktury, nie następuje kurczenie się, odklejanie i porowacenie. Dlaczego? Ponieważ posiada otwarte komórki co zapewnia brak ulatniania.

Cechy użytkowe pianki i wełny

Wełna przywożona jest na plac budowy w paczkach lub skompresowanych rulonach. Dlatego mogą pojawić się trudności w zgromadzeniu tego materiału z dnia na dzień. Ponadto ze względu na kształt i wielkość dachu potrzebnych może być nawet kilkadziesiąt opakowań, dla których trzeba przygotować suche oraz przewiewne miejsce.

Raz zaaplikowanej pianki nie można zdjąć, dlatego musi być natryskiwana przez fachowców, którzy nie popełniają błędów podczas przeprowadzania procedury ocieplenia dachu. Nie trzeba poszukiwać miejsca do magazynowania pianki, ponieważ specjaliści z naszej firmy przyjeżdżają z własnym sprzętem. Ponadto zabezpieczają wszelkie otwory okienne oraz inne powierzchnie.

Alergicy – ocieplanie poddasza: pianka i wełna

Jeżeli w domu mieszka alergik trzeba posiadać takie informacje jak struktura wełny, która jest otwarta, a to powoduje, że może ona gromadzić kurz i roztocza. A to ważne dla osób zmagających się z tym problemem. Natomiast w przypadku PUR która jest coraz częściej wykorzystywana do przeprowadzenia procedury termoizolacyjnej, znacząco utrudnione jest gromadzenie się kurzu, dlatego to materiał jest przyjazny dla alergików. 

Rozpocznijmy współpracę
przy Twoim projekcie.

Zadzwoń do nas

+48 453 483 966

Napisz do nas
kontakt@grupatopcoat.pl

Skorzystaj z formularza kontaktowego

Pozycjonowanie strony w Google by Wild Moose SEO