Ocieplenie dachu krok po kroku

22 sierpnia, 2022

Ocieplenie dachu krok po kroku. Przez zimny dach traci się około 30% ciepła. Dlatego docieplenie dachu jest jednym z pierwszych kroków do uzyskania energooszczędnego domu. Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę wiele kwestii technologicznych, dobrać dobry materiał termoizolacyjny i określić optymalną grubość warstwy. Decydując się na termoizolację dachu nowoczesnymi materiałami takimi jak pianka poliuretanowa PUR lub celuloza należy skorzystać z usług firmy zajmującej się natryskiwaniem takich produktów. Samorealizacja jest niemożliwa, ponieważ trzeba posiadać specjalistyczny sprzęt oraz niezbędne narzędzia. Nasza firma specjalizuje się w natryskiwaniu pianki PUR oraz nadmuchiwaniu celulozy, wykorzystujemy najwyższej jakości materiały a podczas wykonywania prac dokładamy szczególnej dokładności.

Ocieplenie dachu krok po kroku

Na co należy zwrócić uwagę podczas ocieplania dachu? Właściwy materiał termoizolacyjny dachu jest podstawą uzyskania komfortu termicznego w domu. Ocieplenie dachu od strony, z której pochodzi ciepło wiąże się z zastosowaniem membrany paroizolacyjnej. Chroni izolację termiczną przed oparami wewnętrznymi budynku. W środku stosuje się materiał termoizolacyjny. Czasami stosuje się wełnę mineralną, która ma wysoki współczynnik paroprzepuszczalności. Od góry (od zimnej strony) membranę hydroizolacyjną. Układa się ją na wierzchu izolacji, zabezpiecza ją przed przeciekaniem pokrycia dachowego i zapobiega wpływom czynników atmosferycznych.

Ocieplanie dachu pianką PUR krok po kroku wykonuje się w następujący sposób:

System kratownicy jest montowany zgodnie z planowanym projektem, przy użyciu niezbędnych materiałów. Kolejnym krokiem jest ułożenie na dachu warstwy hydroizolacyjnej (folie, membrany i inne wybrane rodzaje). Następnie dach pokryty jest deskowaniem. Przygotowywane są profile stalowe lub drewniane. Grubość ramy musi odpowiadać planowanej grubości warstwy izolacyjnej (na przykład w przypadku poddasza wartość ta wynosi około 150-200 mm). Gdy podłoże jest gotowe, specjalista przystępuje do natryskiwania pianki poliuretanowej ze wstępnym przygotowaniem mieszanki w pojemnikach.

Podczas natryskiwania warstwa jest prowadzona od dołu do góry bez pośpiechu, dzięki czemu kompozycja wnika we wszystkie pęknięcia, wypełniając wszystkie puste przestrzenie. W razie potrzeby, po nałożeniu pierwszej powłoki, procedurę powtarza się, zwiększając wymaganą grubość. Opcjonalnie do dekoracji wnętrz można zastosować tynk bezpośrednio na utwardzoną piankę poliuretanową. Ale jednocześnie konieczne jest zastosowanie wstępnego zbrojenia metalową siatką, nakładając warstwę tynku cementowo-piaskowego. Następnie powierzchnię można wyrównać za pomocą dowolnych mieszanek. Jednak mniej czasochłonną metodą jest nakładanie pianki poliuretanowej na płyty OSB lub płyty gipsowo-kartonowe z dalszym wykończeniem.

Dlaczego zaleca się ocieplanie połaci dachowych?

Największą zaletą ocieplenia połaci dachowych od wewnątrz jest uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej. Jednocześnie warstwa termoizolacyjna nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale także zapewnia optymalną temperaturę poddasza w gorących porach roku. W przypadku braku izolacji termicznej latem w pomieszczeniach pod dachem temperatura może osiągnąć poziom krytyczny.

Inne powody, aby ocieplić dach:

  • Minimalizacja wpływu wpływów atmosferycznych (biologicznych i temperaturowo-wilgotnościowych) na elementy konstrukcyjne systemu kratownicy, co wydłuża jej żywotność.
  • Wysoki poziom izolacyjności akustycznej – materiały takie jak blachodachówka, tektura falista generują dużo hałasu podczas opadów (grad, deszcz), co obniża poziom komfortu. Zarówno pianka PUR i celuloza nie tylko zapobiegają utracie ciepła, ale także izolują dach i poddasze od dźwięków z zewnątrz.

Izolacja natryskowa dachu

Natryskiwane materiały termoizolacyjne pojawiły się na rynku budowlanym i cieszą się dużą popularnością.Ten rodzaj ocieplania dachów obejmuje piankę poliuretanową (PUR) i celulozę. Celuloza ma dobrą paroprzepuszczalność i wytrzymuje prawie każdy poziom wilgotności bez utraty właściwości termoizolacyjnych, dlatego nie wymaga dodatkowej paroizolacji. Posiada również doskonałe właściwości dźwiękochłonne, przewodność cieplna jest niższa w porównaniu do bazaltowej wełny mineralnej – 0,039 W/m°C.

Pianka poliuretanowa jest pożądana ze względu na długą żywotność przy zachowaniu oryginalnych właściwości użytkowych i wysokich właściwości termoizolacyjnych. Jednocześnie ma dość niską paroprzepuszczalność. Pianka poliuretanowa powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy poliolem a poliizocyjanianem, w wyniku której powstaje sztywna, spieniona masa plastyczna. Zawiera około 3% gęstej materii i 97% powietrza. Dzięki takiej strukturze materiał posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, niską wagę i niską higroskopijność.

W piance poliuretanowej rodzaj komórek determinuje główne właściwości izolacji. W związku z tym, że do ocieplenia dachu pianką PUR trzeba posiadać profesjonalny agregat wykonanie procedury trzeba powierzyć specjalistom naszej firmy. Dysponujemy wysokiej jakości agregatem do natrysku, specjalistycznym pistoletem dozującym a także niezawodnymi wężami niskociśnieniowymi które podają piankę PUR z agregatu do miejsca nakładania. Nasza sprawna ekipa szybko aplikuje materiał bez powstawania mostków termicznych. Uzyskasz oszczędności na ogrzewaniu domu. Ważne! Dla nas nie ma znaczenia, gdzie położony jest Twój dom (Warszawa, Łódź, Kraków), przystosujemy go do całkowitej optymalizacji energetycznej. Skontaktuj się z nami a zapewnimy fachowe doradztwo i wykonamy efektywne ocieplenie dachu.  

Rozpocznijmy współpracę
przy Twoim projekcie.

Zadzwoń do nas

+48 453 483 966

Napisz do nas
kontakt@grupatopcoat.pl

Skorzystaj z formularza kontaktowego

Pozycjonowanie strony w Google by Wild Moose SEO