Ocieplanie dachów – porady. Ponieważ wszystkie materiały termoizolacyjne mają swoje własne cechy, ich wybór wiąże się nie tylko z jego jakością i ceną, ale także z cechami dachu. Taki parametr jak grubość dachu ustalany jest już na etapie projektowania. W ten sposób można skupić się na następujących parametrach: specyficzna przewodność cieplna materiału: im mniej przewodzący ciepło materiał, tym cieńsza może być powłoka i na odwrót. Grubość izolacji jest bezpośrednio związana z koniecznością utrzymania określonej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Ale ma to również wpływ na grubość izolacji dachu i konstrukcję dachu: im cięższy materiał izolacyjny, tym mocniejsze muszą być krokwie. Przy próbie ocieplenia dachów wełną mineralną powstaje ogromna ilość szczelin, dlatego bardziej wskazane jest zastosowanie pianki poliuretanowej.
Grubość dachu w zależności od wybranej izolacji?
Właściwy dobór materiału izolacyjnego do ocieplania dachów minimalizuje koszty ogrzewania, pomaga stworzyć w domu komfortowe warunki zgodne z normami sanitarnymi, a także przedłuża żywotność elementów konstrukcyjnych samego budynku. Grubość izolacji zależy bezpośrednio od strefy klimatycznej, w której znajduje się dom. Im zimniej zimą oraz im dłuższy okres grzewczy, tym grubsza będzie warstwa izolacji.
Cechy ocieplania dachów pianką poliuretanową PUR
Natryskiwana izolacja piankowa to porowata masa polimerowa. Roztwór PUR dostarczany jest pod ciśnieniem na dach, pieni się w kontakcie z powietrzem i twardnieje. Liczne pęcherzyki gazu zapewniają izolację termiczną oraz chronią pomieszczenie przed hałasem i drganiami z ulicy. Elastyczna struktura materiału ma wystarczającą wytrzymałość i jest w stanie wytrzymać znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne, zwiększa ogólną wytrzymałość dachu.
Powłoki natryskowe nie posiadają szwów i połączeń, przez które dochodzi do wycieku ciepła w innych rodzajach materiałów termoizolacyjnych. Pianka poliuretanowa PUR doskonale sprawdza się do ocieplania dachów w domach dopiero budowanych oraz do prac remontowych w już istniejących budynkach. Specjalista za pomocą agregatu i dysz rozpyla piankę PUR na powierzchnię dachu, w każde nawet trudno dostępne miejsca. W takim przypadku konieczne będzie wynajęcie wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy potrafią rozpylić kompozycję zgodnie z planowanymi wskaźnikami zużycia materiałów.
Cechy ocieplania dachów celulozą
Celuloza jest materiałem stosowanym do ocieplania dachów. Warto zauważyć, że praktyczność sąsiaduje z wystarczającymi korzyściami. Ten materiał jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i ich środowiska.
Co wyróżnia celulozę przy ocieplaniu dachów?
- Trwałość. Przeprowadzone obserwacje eksploatacyjne i badania pozwalają śmiało mówić o zasadności wykorzystywania celulozy do ocieplania dachów. Posiada ona żywotność około 40-50 lat, natomiast wełna mineralna może być eksploatowana tylko 10-15, czyli mniej 3- 4 razy.
- Biostabilność. Obecność w składzie środka antyseptycznego i ognioodpornego zapobiega powstawaniu pleśni grzybiczej i zapobiega rozwojowi istniejącej. Metal jest również chroniony. W ten sposób konstrukcje nośne są niejako konserwowane i zapewniają budynkowi dłuższą żywotność. W celulozie nie ma miejsca dla myszy, szczurów oraz innych gryzoni.
- Bezszwowa izolacja. Dzięki swojej strukturze celuloza jest jednorodną masą, a podczas natryskiwania całkowicie, bez szwów, wypełnia przestrzenie zarezerwowane dla izolacji termicznej. Jak wiadomo, nawet przy dobrze wykonanej instalacji, obecność szwów w izolacji powoduje utratę efektywności energetycznej budynku o około jedną czwartą.
- Przyjazność dla środowiska. Brak szkodliwych dla zdrowia związków fenolowych pozwolił zaliczyć celulozę do najbezpieczniejszych materiałów do ocieplania dachów pod względem przyjazności dla środowiska. Materiałem wiążącym w swoim składzie jest przyjazna dla środowiska makulatura pochodząca z procesu recyklingu.
- Izolacja akustyczna. Materiał, w przeciwieństwie do styropianu i wełny mineralnej, jest w stanie odbić fale dźwiękowe o niemal każdej częstotliwości. Co więcej, bezproblemowa instalacja zapewnia, że nie ma pustek i szczelin, które mogłyby stać się przekaźnikami dźwięków i hałasów.
Struktura włókna celulozowego jest kapilarna, co oznacza, że włókno jest puste i zdolne do pochłaniania wilgoci. Ale co dziwne, to właśnie ta struktura odróżnia go od innych materiałów włóknistych, które mają właściwości termoizolacyjne. Proces dyfuzji wilgoci w celulozie zachodzi tylko wewnątrz kapilar, pozostawiając suchą przestrzeń między włóknami, podczas gdy np. w wełnie mineralnej wilgoć kondensuje pomiędzy włóknami i kapie na ściany, które wskutek zniszczenia zmniejszają przewodność cieplną. Zgodnie z wynikami badań, nawet izolacja celulozowa nasycona wilgocią do 20% zachowuje swoją przewodność cieplną i nie ma potrzeby jej wymiany.Te wyjątkowe właściwości umożliwiają ocieplenie dachu celulozą bez użycia folii paroizolacyjnych. W przypadku pożaru celuloza nie traci swoich właściwości jakościowych i jest w stanie skutecznie spowolnić rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki środkom ognioodpornym materiał powoli się tli i samoistnie gaśnie po ugaszeniu pożaru.