Jakie są rodzaje ocieplenia dachu?

10 kwietnia, 2022

Jakie są rodzaje ocieplenia dachu? Dobra izolacja termiczna dachu to gwarancja zapewnienia mikroklimatu w domu i zabezpieczenie jego konstrukcji przed agresywnym oddziaływaniem środowiska. Jednak dla osiągnięcia celu musi zostać użyty odpowiedni materiał termoizolacyjny. Wybranie właściwego rodzaju ocieplenia dachu zapewni ciepło w sezonie zimowym, a latem stworzy chłód i ochronę przed przegrzaniem.

Jakie są rodzaje ocieplenia dachu?

Międzykrokwiowe ocieplenie dachu jest często wykonywane z wełny mineralnej, ponieważ cechuje się dźwiękoszczelnością i paraprzepuszczalnością. Jednak obecnie materiał ten jest zastępowany skuteczniejszymi analogami jak pianka poliuretanowa PUR i celuloza. Specjaliści naszej firmy wykonują tego rodzaju ocieplanie dachów łącznie z izolacją termiczną podkrokwiową. Dzięki profesjonalizmowi fachowców i wyborowi odpowiednich materiałów zapewniamy wyeliminowanie mostków termicznych, krokwie przykryte są odpowiednim materiałem ociepleniowym. 

Ocieplanie dachu – pianką poliuretanową PUR lub celulozą

Zamiast wełny mineralnej czasami wykorzystywany jest styropian, trzeba jednak pamiętać o ich idealnym dopasowaniu do obszarów między belkami więźby dachowej. Częściej wybieranym rozwiązaniem są pianka PUR i celuloza. Każdy z tych produktów jest nanoszony między krokwie (PUR jest wtryskiwana, celuloza wdmuchiwana), dzięki czemu idealnie wypełniają przestrzeń. Specjalizujemy się w świadczeniu usług związanych z termoizolacją dachów z wykorzystaniem tych dwóch materiałów.  

W przypadku pianki stosowane są dwa typy to znaczy: zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Wskutek natryskiwania pianka szybko pęcznieje i utwardza się, dokładnie przylegając do podłoża a także przedostając się do wszystkich szczelin, wzmacniając sztywność konstrukcji szkieletowej. 

Warto również zdecydować się na celulozę, która pozyskana jest z recyklingu i jest doskonała do wypełniania luk. Jak powstaje? Makulatura jest nasączona prawidłowo dobranymi związkami chemicznymi, odpornymi na ogień lub wilgoć. Zarówno do natryskiwania pianki PUR i wdmuchiwania celulozy niezbędny jest odpowiedni sprzęt, dlatego takie sposoby ocieplenia dachu mogą być wykonane tylko przez fachowców.

Podstawowe wymagania dotyczące rodzaju ocieplania dachu

Należy wybrać, która izolacja dachu jest lepsza, w zależności od charakterystyki konstrukcji dachu. Niemniej jednak istnieje szereg kryteriów, według których można ułatwić proces wyboru materiału.

Chcesz wybrać wysoką jakość ocieplenia dachu zapoznaj się z tymi informacjami:

 • Niska waga. Im lżejsza izolacja, tym mniejszy nacisk na taśmę spinającą i fundament. Solidne rodzaje ocieplenia dachu układane są w niszy między belkami. Wystarczająca grubość i waga to wskaźniki najważniejsze, ponieważ zbyt cienka i lekka izolacja termiczna nie będzie w stanie zagwarantować ochrony domu przed utratą ciepła. Optymalny wskaźnik grubości materiału izolacyjnego obliczany jest na podstawie wskaźnika oporu przenikania ciepła pomnożonego przez współczynnik przewodzenia ciepła. 
 • Wystarczająca sztywność i wymiarowość. Do ocieplania dachów spadzistych, izolacja montowana jest pod kątem.
 • Stopień nasiąkliwości wodą. Woda jest głównym wrogiem, ponieważ mokry materiał traci swoje dobroczynne właściwości i staje się pożywką dla pleśni. Należy wybrać materiał o niskim poziomie nasiąkliwości lub materiał hydro/paroizolacyjny.
 • Wysokiej jakości izolacja akustyczna. Na rynku dostępna jest pianka PUR i celuloza uznane za najskuteczniejsze materiały do termoizolacji dachów o właściwościach dźwiękochłonnych.
 • Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest niezbędnym elementem przy wyborze odpowiedniego rodzaju materiału do ocieplenia dachu. 
 • Przyjazność dla środowiska. Równie ważnym parametrem dla materiału, jest brak emitowania szkodliwych substancji, do takich zalicza się PUR i celuloza. 
 • Odporność na niskie i wysokie temperatury.
 • Zdolność do zachowania kształtu: zależy to od tego, jak materiał wytrzyma obciążenia zewnętrzne.
 • Gęstość. Od tego parametru zależy wydajność magazynowania ciepła. Jeśli gęstość jest niewystarczająca, wytrzymałość powłoki ochronnej zostanie znacznie zmniejszona i szybko pojawią się uszkodzenia.
 • Przepuszczalność pary i absorpcja wilgoci. Paroprzepuszczalność musi być wystarczająco wysoka, a nasiąkliwość niska, aby wilgoć nie gromadziła się w warstwach izolacyjnych. Jeśli te wskaźniki są normalne, pomieszczenie będzie miało optymalny poziom wilgotności.
 • Przewodność cieplna powinna być niska. Im niższy ten wskaźnik, tym lepiej materiał izolacyjny radzi sobie ze swoim zadaniem.

Najlepsze rodzaje materiałów do ocieplania dachu

Izolacja celulozowa jest wykonana z rozdrobnionej makulatury zmieszanej z kwasem borowym oraz środkami antyseptycznymi. Ten materiał nie pali się, nie tworzą się również bakterie ani pleśń. Zaletami tego materiału są niska waga, doskonała izolacja cieplna / akustyczna oraz brak mostków termicznych.

Pianka poliuretanowa powstaje wskutek zmieszania składników. Zaletą tego materiału jest wysoka sztywność i struktura komórkowa. Pianka PUR jest idealna do każdej powierzchni, dlatego jest wykorzystywana do różnego rodzaju dachów spadzistych. Ma dobre właściwości: akustyczne, nie pali się i pozwala tworzyć monolityczną warstwę, ma niską paroprzepuszczalność i nasiąkliwość.

Wełna mineralna jest dobrym pochłaniaczem dźwięku. Materiał jest biostabilny, nie ulega rozkładowi, nie osadza się w żywej konstrukcji. Trzeba jednak pamiętać, że wełna mineralna posiada dużą wagę obciążając w znacznym stopniu konstrukcję, ponadto cechuje ją wysoka nasiąkliwość.

Korzystając z usług profesjonalistów przy wyborze rodzaju ocieplania dachu można liczyć na profesjonalne doradztwo. Nasi eksperci po zapoznaniu się z projektem dachu i potrzebami użytkownika pomogą w wyborze optymalnego rodzaju a specjaliści wykonają fachowy montaż. 

Rozpocznijmy współpracę
przy Twoim projekcie.

Zadzwoń do nas
+48 535 980 670

Napisz do nas
kontakt@topcoat-consulting.pl

Skorzystaj z formularza kontaktowego