Czy zimą można ocieplać dach? Eksperci firmy TopCoat Construction Group wskazują, że istnieje możliwość ocieplania dachu w okresie zimowym, jeżeli jego konstrukcja i pokrycie są gotowe. Jeśli powierzchnia zostanie dokładnie wysuszona i wolna od wilgoci można przeprowadzić ocieplanie wewnętrzne dachu za pomocą natryskiwania pianką PUR. Przed przystąpieniem do pracy należy skontrolować szczelność dachu i jakość wentylacji. Wybór PUR jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ efektywnie zatrzymuje ciepło, jest materiałem wytrzymałym i bezpiecznym dla ludzi. Specjaliści firmy zajmującej się ocieplaniem dachów doradzają przy wyborze najkorzystniejszych rozwiązań, aby uzyskać optymalne warunki termiczne i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Ocieplanie dachu zimą za pomocą pianki PUR
Prawidłowe ocieplanie dachu w okresie zimowym wiąże się z monitorowaniem warunków jakie mają miejsce w środku budynku oraz na zewnątrz. Prawidłowe zastosowanie pianki poliuretanowej na dachu zimą wpływa na trwałość uzyskanych rezultatów i prawidłowe wykonania całej procedury. Firma TopCoat Construction Group przyjmuje zlecenia na ocieplanie dachu zimą przestrzegając zaleceń producenta pianki PUR. Takie działanie stwarza możliwość wykonania takich prac w niskich temperaturach. Jeżeli specjaliści stwierdzą taką konieczność wykorzystają nagrzewnice lub przeprowadzą badania termowizyjne pokazujące obszary które mogą być narażone na wilgoć. Pianka PUR wykorzystywana w okresie zimowym posiada unikalny skład, który umożliwia ocieplanie dachu w ujemnych temperaturach dochodzących od -7 stopni C do -30 stopni C. Dlatego mróz występujący w Polsce nie jest w stanie przeszkodzić profesjonalistom w pracach termoizolacyjnych dachu.
Dlaczego pianka poliuretanowa PUR jest odpowiednia do ocieplania dachu zimą?
Jednym z najpopularniejszych nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych jest pianka poliuretanowa. Jest to podgatunek tworzyw sztucznych wypełnionych gazem, który ze względu na swoją strukturę ma wysokie właściwości termoizolacyjne. Do produkcji pianki poliuretanowej stosuje się surowce roślinne i produkty ropopochodne.
Materiał, który nakłada się na izolowaną powierzchnię, otrzymuje się w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej podczas mieszania izocyjanianu i poliolu. W tym przypadku powstaje struktura składająca się z wielu komórek wypełnionych dwutlenkiem węgla lub freonem. Spośród wszystkich materiałów termoizolacyjnych pianka poliuretanowa ma najniższy współczynnik absorpcji wody. W ciągu dnia zyskuje nie więcej niż 1–3% wilgoci, a im jest gęstsza, tym współczynnik nasiąkliwości będzie niższy.
Zalety pianki PUR do ocieplania dachu
Pianka poliuretanowa PUR ma następujące zalety:
- Dzięki dobrej przyczepności równie mocno trzyma się betonu, cegły, drewna oraz każdej innej powierzchni.
- Materiał jest nakładany w stanie płynnym, więc kształt izolowanej powierzchni nie jest ważny, ponieważ wszystkie ubytki i puste przestrzenie są dobrze wypełnione.
- Do nakładania PUR nie jest wymagane specjalne przygotowanie podłoża ani stosowanie dodatkowych elementów złącznych.
- Materiał jest formowany bezpośrednio na placu budowy, a początkowa objętość komponentów jest niewielka, więc koszt jego transportu jest minimalny.
- Materiał nakłada się bardzo szybko i praktycznie nie obciąża konstrukcji, co jest szczególnie ważne przy docieplaniu dachów.
- Oprócz izolacji termicznej ścian i dachów zwiększa się ich izolacyjność akustyczna i wytrzymałość.
- Możliwość natryskiwania PUR o każdej porze roku.
- PUR zachowuje swoje właściwości techniczne w temperaturach od -150 do + 150 °C.
- Izolacja nie gnije, nie jest uszkadzana przez gryzonie i owady.
- Przy nakładaniu pianki poliuretanowej uzyskuje się monolityczną powłokę, w której nie ma spoin i szwów, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne.
Pokrycie dachu pianką poliuretanową, nawet w cienkiej warstwie ocieplenia, pozwala na osiągnięcie wysokich efektów. Dach z takim ociepleniem nie podlega oblodzeniu, tworzeniu się sopli w zimie, eliminują ryzyko zamarznięcia pokrycia dachowego. Specjaliści firmy TopCoat Construction Group zajmującej się ocieplaniem dachów również w zimie korzystają tylko z najlepszych materiałów odpowiednich do wykorzystania w niskich temperaturach, zachowując przy tym dokładność każdego z działań.
Jak stosować PUR w zimnych porach roku?
Co zrobić zimą, jeśli potrzebujesz pilnie ocieplić dach? Jeżeli z pewnych powodów masz pilną potrzebę ocieplenia dachu w zimie to na wcześniej przygotowaną powierzchnię należy natrysnąć tzw. warstwę podkładową. Jest to warstwa pianki poliuretanowej o grubości 2-3 mm zawierająca komponenty zimowe. Tak cienka warstwa podczas natryskiwania nie wytwarza takiej ilości ciepła, aby zaczęła się skraplać. Z drugiej strony warstwa ta stanowi już izolację termiczną, w tym przypadku izoluje zimną powierzchnię od gorącej warstwy zastosowanej izolacji termicznej oraz zapobiega powstawaniu kondensatu i zwiększa przyczepność do podłoża, zapewniając tym samym wysokiej jakości natrysk przy niskich temperatury. TopCoat Construction Group wykorzystuje komponenty przetestowane i certyfikowane.